Od 1. 1. 2025 platí na Slovensku nová spotrebná daň na nealkoholické nápoje, ktoré obsahujú pridaný cukor alebo sladidlá. Týka sa širokého spektra nápojov, vrátane ochutených minerálnych vôd, limonád, sirupov či energy drinkov. Nová daň bude mať významný vplyv na cenu všetkých nápojov s obsahom cukru či sladidiel, čo sa prejaví aj v ich konečných cenách.
Sladká daň sa vzťahuje na všetky nápoje bez ohľadu na množstvo pridaného cukru alebo sladidiel (ako je napríklad aspartám či stévia). Či už si kúpite Kofolu alebo len ochutenú minerálku, zaplatíte na tejto dani minimálne o 0,15 Eur/l viac. Pri energy drinkoch je to o 0,30 Eur/l viac a pri sirupoch dokonca o viac ako euro na liter. Pre poslednú spomenutú kategóriu, ktorá je určená primárne pre nízkopríjmové skupiny, je táto nová daň,bohužiaľ, úplne likvidačná.
Výrobcovia sladených nápojov, a teda aj my ako Kofola, sú tak nútení na Slovensku túto daň prirátať k cene produktov. „Slovenská vláda navyše v rámci svojho balíčka zvýšila DPH a keďže to sa počíta až z ceny po započítaní dane z cukru, nárast ceny je ešte vyšší. Zaujímavo sa to multiplikuje. Len pre predstavu, pre nás znamená zavedenie sladkej dane 20 miliónov eur, ktoré odovzdáme štátu a o ktoré bohužiaľ musíme navýšiť ceny,” dodáva Daniel Buryš, generálny riaditeľ Kofoly ČeskoSlovensko.
Zatiaľ čo v čokoláde, sušienkach a ostatných sladkých potravinách cukor nevadí, v nápojoch (a to napríklad aj v ochutených minerálnych vodách) áno. „Ide o diskriminačné zdanenie jednej špecifickej kategórie potravín, bez priameho zdravotného prínosu," uviedol Daniel Buryš v rozhovore, ktorý si môžete pustiť tu.
Ako Kofola dlhodobo znižujeme obsah cukru v našich výrobkoch. Ochutené Kofoly majú dnes o 30 % menej cukru ako predtým. Rôznymi spôsobmi podporujeme zdravý životný štýl (či už ide o bežecké seriály so značkou Rajec, alebo aj tým, že stále rozširujeme ponuku zdravých nápojov – od minerálnych vôd cez čerstvé šťavy UGO).
Výsledky mnohých štúdií preukázali, že obezita je výsledkom mnohých faktorov. Nápoje samy o sebe za ňu nemôžu. Prostriedky vybrané štátom zavedením sladkej dane síce poputujú do štátneho rozpočtu, pokiaľ sa ale nepoužijú na kontinuálnu a komplexnú podporu zdravého života, výsledkom nebude nič iné ako zdraženie jednej kategórie.